08 listopada 2011

TV w internecie, internet w telewizorze, czyli co to jest Netia Player

w kategorii

Od kiedy tylko cyfrowa telewizja zagościła w portfolio produktów operatorów zarówno satelitarnych jak i kablowych oczywistym było, że by aby ją konsumować potrzebny jest Set Top Box potocznie zwany dekoderem. Podobnie było też w przypadku Netii, kiedy to do naszych klientów trafiły urządzenia potrafiące odbierać transmitowane przez łącze internetowe pakiety telewizji IPTV i wyświetlać ją za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego. Oczywistym też było to, że dekoder służy do odbioru telewizji, pomimo faktu, iż coraz częściej w urządzeniach operatorów pojawiają się namiastki usług i serwisów internetowych.
Każdy szybko zada sobie pytanie: Jak to przecież YouTube jest znany od lat? I będzie miał absolutna rację. Co zatem wydarzyło się takiego, że ilość serwisów oferujących usługi mogące być substytutem klasycznej telewizji tak mocno rozwinęły się w ciągu ostatniego roku? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale zdecydowanie jednym z najważniejszych jest fakt, że nastąpił gwałtowny rozwój technologii umożliwiających bezprzerwowe dostarczanie treści on-line do urządzeń Klientów, bez których praktycznie nie możliwie byłoby komfortowe oglądanie treści nadawanych w czasie rzeczywistym. Szczególną rolę pełni tu tzw. adaptive streaming, czyli technologia, która pomimo chwilowych zmian przepływności internetu potrafii tak modyfikować transmitowany materiał multimedialny, by dotarł on do użytkownika bez tzw. zacięć, czyli przerw w odtwarzaniu potrzebnych na zbuforowanie oglądanych multimediów. Na bazie właśnie tych technologii rozwijały się usługi takie jak vod.onet.pl, czy ipla.
Mając na uwadze trendy rynkowe, fakt przyspieszenia budowy naziemnej telewizji cyfrowej DTT (Digital Terrestial TV), która na nota bene już na tą chwilę dociera do 90% polskiej populacji oraz (a właściwie przede wszystkim) oczekiwania Klientów, których nadal głównym odbiornikiem treści telewizyjnych jest klasyczny telewizor, postanowiliśmy na nowo zdefiniować pojęcie usługi telewizyjnej.

Oprócz wielu elementów charakteryzujących nowe podejście do telewizji jednym z nich (być może najważniejszym) było zaprojektowanie i wdrożenie urządzenia. Urządzenia, które trudno byłoby nazwać set top box’em czy też dekoderem, gdyż bardziej jest to urządzenie będące interfejsem pomiędzy światem internetu a ekranem TV.
Czym zatem jest owo urządzenie? Podczas prac projektowych padały różne określenia, niektóre definiowały bardziej funkcje telewizyjne, inne internetowe jeszcze inne podkreślały uniwersalność, typu wszystko w jednym. Czy zatem jest to urządzenie do wyświetlania treści z internetu na ekranie TV, czy jest to może dekoder telewizji dostarczanej przez internet?
Tego nie udało nam się ustalić. Jedno natomiast jest pewne. Jest to urządzenie, które potrafi wyświetlić na ekranie TV zarówno telewizję IPTV, naziemną telewizję cyfrową, popularne serwisy internetowe, czy usługi wideo na życzenie. Aby wymieniona lista była funkcjonalnie pełna urządzanie potrafi odtworzyć także własne multimedia, czyli muzykę, zdjęcia czy filmy bezpośrednio z pen drive’a, przenośnego dysku czy też dowolnego innego urządzenia bezprzewodowego wspierającego technologię DLNA (np. własny film nagrany komórką z DLNA, zdjęcia znajdujące się na komputerze z Windows 7, lub też muzykę z dysku podłączonego do Netia Spot).
Szukając nazwy dla naszego nowego urządzenia wybraliśmy tą, która chyba najlepiej opisuje jego funkcjonalność. Prawie jednogłośnie określiliśmy go mianem „Player”- Netia Player, gdyż praktycznie od podstaw został zbudowany na nasze potrzeby.


Netia Player oczywiście jest urządzeniem mającym głównie umożliwić Klientom oglądanie treści telewizyjnych,  okołotelewizych oraz internetowych na ekranie telewizora, ale należy też pamiętać, że i dla samej Netii jest to przełomowe urządzenie. Urządzenie, które otwiera nową erę komunikacji z Klientem. Erę komunikacji zbudowanej w oparciu o przekaz multimedialny wyświetlany bezpośrednio na ekranie telewizora, który zwykle jest jednym z najważniejszych urządzeń domowej elektroniki. To otwiera przed nami szereg nowych możliwości…

Tagi dla tego wpisu

netiaplayervodtelewizjatv
0

Polecane strony

Tagi

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Dodaj swoją opinię