01 kwietnia 2011

Nowe oblicze Netii: rebraining, nie rebranding

w kategorii

Wczoraj wieczorem przedstawiliśmy zupełnie nowe oblicze Netii. Nie jest to jednak po prostu nowe logo, czy nowe reklamy. To zmiana filozofii działania i sposobu naszego myślenia. To nowe DNA marki! To rebraining, a nie rebranding.

Odkąd w styczniu ogłosiliśmy światu naszą nową Misję i Wizję, dewiza "We deliver the world on-line" stało się dla Netii (w tym również dla komunikacji marketingowej) "gwiazdą polarną" wszelkich działań. Przełożenie tych kilku słów na język klienta stało się dla nas dużym wyzwaniem. Chcieliśmy bowiem, aby Klient miał świadomość, że w Netii zmienia się na lepsze praktycznie wszystko, a to „wszystko” jest z myślą o Klientach.

Podstawą naszych wszelkich działań było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: „Jaką marką Netia chce być?”. Droga do uzyskania tej odpowiedzi była dosyć długa i zawiła. Przełomem było skorzystanie w naszych poszukiwaniach z badań semiotycznych. W ramach tych badań przeanalizowaliśmy znaczenia kulturowe wszystkich trzech kluczowych słów z naszej misji: ‘DELIVER’ – czyli ‘usługowość’, ‘WORLD’ – ‘świat’ oraz ‘ON-LINE’ – ‘Internet’. Dzięki temu poznaliśmy tzw. dyskursy (trendy), funkcjonujące w kulturze dotyczące tych pojęć. Chcąc być marką na czasie, skupiliśmy się na dyskursach emergentnych, czyli tych, które są niejako "pierwszymi jaskółkami" nowych trendów i mają spore szanse stać się wkrótce trendami dominującymi w kulturze. Jednym z nich jest dyskurs mówiący o mieszaniu się światów on-line i off-line. Sami z pewnością możemy zaobserwować, że w społeczeństwie dyskusje na ten temat są coraz częstsze: Czy można wywołać rewolucję na ulicach nawołując do niej wyłącznie w Internecie? Czy zdrada drugiej osoby w świecie on-line boli tak samo jak ta "prawdziwa"? Czy relacje z innymi osobami na portalach społecznościowych mogą zastąpić te w świecie realnym? Coraz więcej pytań tego typu w społeczeństwie utwierdziło nas w przekonaniu, że to jest trend, wokół którego chcemy zbudować nasze pozycjonowanie. Tak powstała "opowieść Netii", będąca odzwierciedleniem naszego pozycjonowania:

Według Netii podział na świat off-line (real) i on-line (virtual) nie istnieje. Oba porządki przenikają się tworząc jeden, nowy świat, w którym żyjemy. Nowa rzeczywistość łączy w sobie wszystko, co do tej pory było charakterystyczne dla każdego z tych światów. Każdy z nas sam decyduje, jak wiele miejsca w jego życiu powinien zajmować świat on-line. Jedni potrzebują więcej wrażeń tego typu, inni mniej. Nie można jednak efektywnie funkcjonować w realu, bez obecności w virtualu. Czemu mielibyśmy sztucznie odcinać się od korzyści wynikających z takiego życia?
Netia bierze aktywny aktywny udział w dyskursie na temat off-line i on-line. Nie opowiada się jednak po żadnej ze stron toczących się dyskusji.
Netia pełni rolę przewodnika, który prowadzi nas poprzez dylematy wynikające z tego konfliktu i pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zgodnie z własnymi preferencjami i w zgodzie ze sobą. Netia – niewidzialną ręką – przeprowadza nas w nowy wymiar istnienia.


Powyższa "opowieść" odpowiada na pytanie, co chcemy mówić do Klienta. Musieliśmy sobie również odpowiedzieć, jak chcemy to robić? To jednak przyszło nam dosyć łatwo ponieważ z wielu badań konsumenckich wiedzieliśmy, że ludzie cenią marki proste, intuicyjne, mówiące ich językiem, a jednocześnie pomysłowe i niestandardowe. Język naszej marki oparliśmy zatem na prostocie oraz pomysłowości, a cechy te uzupełniliśmy pasją działania z jaką chcemy utożsamiać Netię oraz "dobrym wyborem", cechującym nasze nowe oferty. Od teraz cechy te będą odzwierciedlone we wszystkich aspektach komunikacji naszej marki - identyfikacji wizualnej (Corporate Identity - CI), reklamach, ofertach, nowych urządzeniach itp. Oczywiście nie zastępują one i nie są sprzeczne z wartościami korporacyjnymi naszej firmy - są raczej do nich komplementarne.

Mając tak zdefiniowaną markę, o wiele łatwiej było stworzyć wraz z agencjami reklamowymi narzędzia, które chcieliśmy wykorzystywać do jej komunikacji – nowa identyfikację wizualną oraz nową platformę reklamową. W obu tych przypadkach chcieliśmy jednak osiągnąć ponadstandardową jakość, pomysły, które nie tylko odzwierciedlą całe DNA naszej marki opisane powyżej, ale również znacząco wyróżnią nas spośród konkurencji.  To właśnie dlatego do stworzenia nowego CI zaprosiliśmy jedną z najlepszych agencji brandingowych w Europie – White Cat Studio. Za kreację nowej platformy ATL odpowiadała natomiast nasza dotychczasowa (najlepsza na świecie;), agencja Brasil.
Myślimy, że efekt prac obu agencji spełnił nasze założenia. Nasze nowe Corporate Identity stworzone zostało w myśl zasady 'total brandingu', która zakłada oddziaływanie na klienta nie jednym, stałym logo, ale całą identyfikacją wizualną, na którą składają się niesamowicie proste i pomysłowe w swojej formie,  kolorowe kropki reprezentujące cząsteczki ("geny") internetu układające w tysiące kombinacji, znaków i tworów, współistniejących ze światem realnym reprezentowanym przez równie prostą typografię 'NETIA'. Dzięki temu zabiegowi nie istnieje jedno, stałe logo Netii - tak samo jak nie istnieje jeden, stały obraz Internetu. Każda chwila oznacza kolejną zmianę. To jak żyje nowe logo Netii można się przekonać, oglądając powyższy filmik.

 
Nowa platforma ATL to z kolei niepowtarzalny koncept Instytutu Netii, czyli grupy specjalistów – pasjonatów internetu, których głównym zadaniem będzie prowadzenie badań oraz dokonywanie odkryć związanych z przenikaniem się światów on-line i off-line. Przez pryzmat tych odkryć będą prezentowane oferty Netii.
Wierzymy mocno, że zarówno nowa identyfikacja wizualna, jak i nowi bohaterowie naszych reklam przypadną wszystkim do gustu. Te zmiany są dopiero początkiem budowania nowego wizerunku naszej marki. Jeszcze w tym roku będziecie świadkami wielu innych przełomowych wydarzeń. Misja "We deliver the world on-line" zobowiązuje!

Pierwszą ofertę opracowaną zgodnie z nową filozofią zaprezentujemy już 12 kwietnia. To będzie prawdziwa rewolucja!

0

Polecane strony

Tagi

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Dodaj swoją opinię