13 czerwca 2014

Nie takie WiFi w Technicolorze wolne, jak je malują

Karol Wieczorek w kategorii

Liczne krytyczne komentarze na temat routerów Technicolor 7200 (TC7200) w UPC, a przede wszystkim kwestii prędkości WiFi w tych urządzeniach, skłoniły mnie do wzięcia tych routerów w obronę, gdyż sami ich zaczęliśmy używać do świadczenia usług na bazie sieci po Aster. Z lepszym skutkiem…

Nie chcę rozstrzygać czy UPC celowo, czy niecelowo ogranicza tak drastycznie prędkość transferu danych po WiFi. Jak donosi Telepolis.pl, obie strony (dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej i rzecznik UPC Polska) obstają przy swoim. Z naszego punktu widzenia jedno jest pewne – nie jest prawdą, że router Technicolor 7200 jest złym urządzeniem i tak źle działa po WiFi.

Właśnie zaczęliśmy (na razie pilotażowo, w małej skali, ze standardową ofertą do 100 Mb/s), sprzedaż usług na bazie kupionej od UPC Polska, sieci dawnego Aster.

Usługa na sieci HFC (z DOCSIS 3.0) jest świadczona z wykorzystaniem dokładnie tego samego routera (TC7200), ale z inną wersją oprogramowania i … to robi różnicę. Ten model Technicolor’a, to całkiem sensowny sprzęt, zdolny bez problemu „uciągnąć” maksymalne obecnie prędkości dla tej technologii. Jest wyposażony w chipset wiodącego dostawcy (Broadcom), wspiera najpopularniejszy szybki standard WiFi (n) i dysponuje portami Gigabit Ethernet.
Oto wyniki testu (profil 300/10), wykonanego po kablu na komputerze z kartą Gigabit Ethernet:Wyniki testów na komputerach wyposażonych w karty ethernetowe starszego typu (Fast Ethernet), choć nominalnie łączą się z prędkością 100 Mb/s, w przypadku większości z kilkudziesięciu testowanych instalacji najczęściej pokazują od 40 do 60 Mb/s download i około 10 Mb/s upload.
Wyniki testów dla sieci WiFi w paśmie 2,4 GHz przy mocnym sygnale oscylują średnio w granicach 30 - 40 Mb/s down i 10 Mb/s up. Dużo lepiej jest w przypadku połączenia w paśmie 5 GHz, gdzie realne jest zbliżenie się do 100 Mb/s, co pokazują testy wykonane przez mnie przy pomocy aplikacji Speedtest.net na iPhone 5 (poniżej):


Ale ponieważ nie wszystkie komputery i urządzenia mobilne wspierają WiFi po 5 GHz, zdecydowaliśmy się na domyślne uruchomienie na tych Technicolorach równolegle dwóch sieci WiFi (w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz).
I jeszcze jedna ważna sprawa – my w panelu konfiguracji urządzeń dostępowych (w rzeczonym Technicolorem włącznie) udostępniamy możliwość zmiany ustawień (‘tuningu”) WiFi.

PS. O tym jak dobrze może działać FOTON do 100 Mb/s po sieci dawnego Aster z Technicolor TC 7200 mogą się już przekonać mieszkańcy kilkudziesięciu bloków na warszawskim Ursynowie przy ulicach:
Alternatywy (3, 5, 6, 7), Płaskowickiej (44, 46), Kulczyńskiego (1 - 10, 18, 22, 24), Polaka (1, 3, 5, 7), Belgradzka (44, 46, 48), Braci Wagów 2, Meander (1 - 11, 13 - 21, 23).

Pełną parą (większość mieszkań w Warszawie i spora liczba w Krakowie) ruszamy już niebawem i już szykujemy sporo niespodzianek.
Klienci dawnego Aster z przejściem do nas nie muszą nawet czekać do końca umowy. Dzięki decyzji Prezesa UOKiK, w ciągu 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia przez nas świadczenia usług w danej lokalizacji, mogę bez konsekwencji zerwać umowę z UPC Polska.

Na marginesie: Realna prędkość transmisji a medium transmisyjne

Prędkość połączenia po WiFi na ogół będzie niższa niż po kablu, a to ze względu m.in. na straty na kodowaniu i zakłócenia. Sieć w paśmie 5GHz ma mniejszy zasięg, ale działa lepiej (szybciej, stabilnie), bo wykorzystuje więcej kanałów niezależnych. Nie zmienia to jednak faktu, że prędkości podawane przy definicjach standardów mówią nam o szybkości danych "w powietrzu". W celu przesyłania danych użytecznych muszą być one opakowane w ramki transmisji radiowej, muszą być dodane nadmiarowe dane umożliwiające korekcję błędów i to ten narzut powoduje, że prędkości "netto" naszych danych nigdy nie zbliżą się do tego co mówią cyfry ze standardu. Od takie niedoprecyzowanie. W praktyce osiągnięcie polowy z cyferek marketingowych jest sukcesem.
Różnica na korzyść kabla (z Gigabit Ethernet) będzie tym większa im szybsze jest łącze. Dlatego zawsze, gdy chcecie uzyskać rzetelny wynik testu prędkości łącza trzeba się połączyć kablem i upewnić, że nic nie ściąga się w tle.
Widzieliście już nasz nowy tester prędkości internetu (tester.netia.pl)?

 

Tagi dla tego wpisu

wi-fihfcWIFIupcaster
0

Polecane strony

Tagi

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Dodaj swoją opinię