23 maja 2011

Dzień cudów w telekomunikacji

Karol Wieczorek w kategorii

23 maja 2011 roku przejdzie do historii polskiego rynku telekomunikacyjnego. Ja zapamiętam tę datę, jako dzień cudów marketingowych w Telekomunikacji Polskiej S.A.Wink

Pierwszy cud to zamiana miedzi w światłowód (vide Neostrada Fiber, czyli usługa z wykorzystaniem VDSL2). Drugi cud to uruchomienie na stronach TP porównywarki cen, w której porównuje się rzeczy nieporównywalne, czyli internet sprzedawany z umową na czas określony (z drakońskimi opłatami za jej zerwanie) w dodatku na megabity na sekundę, z ofertą „jaki masz drut, taki masz internet” w umowie na czas nieokreślony z odroczoną w czasie, malejącą opłatą aktywacyjną.

Co do pierwszego cudu, cóż, już wcześniej na ten sam pomysł wpadli w UPC Polska, nazywając usługę świadczoną po zwykłym kablu koncentrycznym mianem „Fiber Power”, więc może się wrednie czepiam?Smile
Przypomnę tylko, że Netia usługi na bazie VDSL2 uruchomiła pół roku temu. Na zmodernizowanych w ten sposób liniach miedzianych oferujemy pakiet: internet (do 50 Mb/s), telefon i cyfrową TV w cenie 99,9 zł nie pobierając przy tym kilkuset złotych za sprzęt i opłaty za utrzymanie łącza (szczegóły oferty na www.netia.pl/tv)

W kwestii drugiego cudu sprawa wygląda już dużo poważniej (żeby nie powiedzieć kontrowersyjnie), bo:
- TP porównuje tylko usługi w ramach oferty hurtowej BSA (tak jakby Netia nie miała w zasięgu LLU prawie połowy sieci TP!)
- w przypadku pakietu z telefonem porównanie dotyczy nie wiadomo jakiego abonamentu telefonicznego TP (pewnie najtańszego, z minimalną liczbą minut) z taryfą Non Stop Netii
- zupełnie pomijane są korzyści, jakie odnoszą klienci kupując przez naszą stronę internetową (więcej miesięcy z 50 proc. rabatem, router na 1 zł).

Przez te wszystkie sztuczki (w przypadku konkurencji TP opisane drobnym druczkiem, w przypadku oferty TP nie opisane w ogóle!) porównywarka TP zawsze pokazuje efektywną cenę pakietu No Limits Netii dla umowy trwającej 24 miesiące w wysokości 94,29 zł brutto. Tymczasem kupując pakiet No Limits (internet tak szybki, jak łącze pozwala i nielimitowane połączenia na krajowe telefony stacjonarne) na www.netia.pl można otrzymać router Wi-Fi za 1 zł, a efektywna cena może spaść do około 84 zł.

Zapowiada się chyba interesująca korespondencja pomiędzy naszymi prawnikami…

0

Polecane strony

Tagi

Komentarze

Brak komentarzy. Wyraź swoją opinię jako pierwszy!

Dodaj swoją opinię